Czym kierować się przy wyborze drukarki?

Duża ilość różnorodnych drukarek produkcji wielu firm powoduje u przeciętnej osoby mały zawrót głowy, gdy przychodzi do zakupu takiego urządzenia. Jedni staraj się kupić jak najtańszą, inni jak najlepszą, a przy wyborze kierują się recenzjami i rankingami. Trzeba jednak pamiętać, że tak jak drukarka drukarce nierówna, tak samo potrzeby każdego nabywcy się różnią.

 • Pierwsza decyzją jest: atramentowa czy laserowa?
  Drukarki atramentowe są znacznie tańsze, często nowe tusze kosztują więcej niż samo urządzenie. Trwałość wydruku jest niska, a tusze zasychają, gdy nie są często używane. Niezbyt nadaje się do drukowania w dużych ilościach, ponieważ trwa to wolno.
  Drukarki laserowe pozwalają na szybkie, trwałe wydruki, nawet w dużych ilościach. Są droższe od atramentowych. Ich tonery nie zasychają, więc nie trzeba się martwić co się stanie, gdy nie będą używane. To lepsze wyjście, gdy drukarki używa się bardzo dużo lub bardzo mało i istniałoby ryzyko zaschnięcia tuszu w drukarce atramentowej.
 • Kolorowa czy czarno-biała?
  Drukarki atramentowe, w przeciwieństwie do laserowych, nie dzielą się na kolorowe i czarno-białe. Pozwalają na drukowanie w dobrej jakości nawet skomplikowanych wzorów.
  Drukarki laserowe kolorowe są droższe od czarno-białych. Są dobre w przypadku prostych, pozbawionych wielu detali grafik.
 • Dostępność tuszów i tonerów
  W przypadku mniej popularnych modeli może istnieć problem ze znalezieniem oryginalnego tuszu lub zamiennika w rozsądnej cenie, ale tonery do drukarek HP, Samsung, Brother, OKI czy Lexmark można kupić bez trudu i dość tanio.
 • Drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne?
  Połączenie drukarki ze skanerem, kserokopiarką i faksem będzie przydatne dla osób prowadzących własną działalność i pracujących w domu, jednak prędzej czy później każdy doceni możliwość np. zeskanowania i przesłania komuś starego zdjęcia albo skserowania paragonu lub dokumentu.
 • Przewodowa czy bezprzewodowa?
  Urządzenie bezprzewodowe może być droższe, jednak pozwala na ustawienie drukarki w dowolnym miejscu, aby bez problemu mogło z niej korzystać kilka osób posiadających komputery w różnych pokojach. Jeśli jednak urządzenie ma stać tuż obok miejsca pracy i służyć tylko jednej osobie, model przewodowy dobrze się sprawdzi.

drukarka

Dodaj komentarz